top of page

DİYETİSYEN / DİYET

Diyet vücudun normal gelişimi için gereksinim duyulan enerji ve besin maddelerinin yeteri miktarda yiyecek ve içecekler yoluyla alınmasıdır. Diğer bir deyişle yaşam boyu sürdürülebilir, vücudun ihtiyacına göre kişiye özel olan beslenme biçimidir. Bir hayat tarzıdır. Diyet belirli yiyeceklerin kısıtlanması anlamına gelse de aslında kişinin boyuna, kilosuna, intoleranslarına, yaşam biçimine, kan değerlerine, psikolojik durumuna göre tavsiye edilen bir beslenme biçimidir.

diyetisyen.jpg

Diyet demek zayıflamak değildir, diyet demek kişinin vücut yapısına özel sağlıklı beslenme planıdır. Sağlıklı beslenen, vücudunun sinyallerine aldırış eden, spor yapan, yeteri kadar uyuyan, ruhunu da besleyen kişinin uyguladığı yaşam ve beslenme şeklidir aslında. Huzur içinde, yemek yerken yediğine konsantre olan, hem gözü hem mideyi doyuran kişi başarılı sonuç alır.

Zayıflamak için hem sağlıklı beslenmek gerekir hem de vücudun ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Üzgün, stresli veya yorgun bir kişi bu açlığını doyurmak için yiyeceklere saldırabilir, bunun sebebi öğrenilmişliktir. Küçüklükten gelir veya daha önce bahsettiğim gibi bilinç kayıtlarından. Şayet beslenme ile ilgili yapılan yanlışlar doğrularıyla değiştirilirse başarı kaçınılmaz olacaktır. Nefsine hakim olmaya çalışmak değildir diyet, hayat boyu yapılabilecek bir düzen oturtmaktır bunun için kan tahlili, vücut kitle ölçümleri ve diyetisyen ile birebir görüşme yapılmalıdır, süreç boyunca varsa psikolojik engeller bunun için psikologdan da destek alınabilir.

bottom of page